"Производство и търговия с Овощен и Лозов Посадъчен Материал - Висококачествена Продукция По ЕВРОПЕЙСКИ СТАНДАРТ"

КАЙСИИ

КАЙСИИ

  • Унгарска кайсия

Срок на зреене: 8 - 12.VII.

Унгарски сорт, стандартен за нашата страна от 1964г.

Дърво: силно растящо, с изобилно плододаване.
Плодове: едри (59г. - 47х46х49мм), плоско кълбовидни, сплеснати отстрани, жълтеникаво-оранжеви, с малиновочервен руменец, средно твърди, сочни,  сладко - кисели, слабо ароматни, с отделяща се костилка. Подходящи за консумация в свежо състояние и за преработка.
Резистентност: средно чувствителен на сачмянка и кафяво гниене, студоустойчивост - над средна.
КАЙСИИ

  • НовиСадска НС-4

Срок на зреене 20-25 юли

Създадена е през 1985 година в Аграрния Институт в Нови Сад. Цъфти два-три дни след унгарската кайсия. Узрява около седмица след Унгарската.

Развива средно стъбло и е доста плодородна. Някои институти съобщават за добиви, които са до три пъти по-големи от унгарския сорт.

Плодът е едър до много едър (63-65гр.), овален, с оранжев цвят и лека червенина отстрани. Този сорт се радва на голяма популярност заради големината на плода и на добива. Типично индустриален сорт, подходящ за почти всякакви условия.

КАЙСИИ

  • Роксана

Срок на зреене: 20 - 25.VII.

Стар разпространен сорт. Плодовете са много едри – средно 72 g,- овални, със заострен връх и равна основа. Кожицата е средно дебела, гладка и почти без власинки, лъскава, оранжево-жълта с карминов руменец.

Плодовото месо е оранжево-жълто, плътно, хрупкаво, умерено сочно, сладко, приятно кисело и с много добри вкусови качества. Костилката е средно едра, отделя се лесно от плодовото месо. Ядката е сладка. Плодовете узряват  5-7 дни след плодовете на сорта Унгарска кайсия.

Дървото е слабо до умерено растящо и с добра родовитост. Напада се от болестта ранно кафяво гниене, но е по-устойчиво на измръзване.

КАЙСИИ

  • Хардкот

Срок на зреене – 25.VII

Сртът е получен чрез изкуствено опрашване в Rutgers, New Jersey, САЩ, през 1962 г. и Harrow (Онтарио), Канада. Представен за отглеждане през 1977. Дървото расте силно.

Сорт устойчив на ниски температури, цветните пъпки се запазват дори и след по-сериозен мраз рано напрослет..

Цъфтежът е средно късен. Листата са със среден размер, овални. Плодовете са овални.  Месото е тъмно оранжево сочно, ароматно,сладко с приятно кисел вкус.  Плодът е със средни размери, с овална форма.

Изключително добър за сокове и конфитюри с приятен вкус и аромат  идващ от образувалият се пулп след преработката му.

За по-добро плододаване изисква по-тясно място за разлика от другите разновидности на кайсията.

Вирее на по-студен климат и е подходящ за районите с по-късни пролетни слани с цел запазването на цвета!

КАЙСИИ

  • Силистренска Късна

Срок на зреене – 1-10.VIII

Сортът е получен от кайсиево семеначе. Открит, проучен и предложен от Н.Николов в опитната станция по кайсията в Силистра.

Основен стандартен сорт. Разпространен е ограничено.
Сортът представлява интерес главно за райони, където кайсията е нетрадиционна култура.

Дървото е умеренорастящо, с обратнопирамидална, заоблена, прибрана корона. Скелетните клони и разклонения са дебели, здрави. 
Клоните са обрасли добре с растежна и плододаваща дървесина. 
Цъфтежът е средно късен . 
Плододава изобилно.

Средно чувствителен е на ранно кафяво гниене и бактериална сачмянка. Студоустойчивостта му е над средна. 
Плодовете узряват през първото десетдневие на август (1-10 Август).
При презряване не окапват. 

Те са средно едри (45 х 45 х 40 мм), със средно тегло 45 гр., кълбовидно-яйцевидни, сплеснати отстрани, с характерно симетрични половинки. 

Кожицата е средно дебела, зеленикаво-оранжева преди узряване. 

Месото е жълто до оранжево, стегнато, сочно, сладко-кисело, ароматично, с много добро качество. 

Костилката е едра (29 х 13x23 мм), със средно тегло 2,8 гр., съставляващо 6,2 % от теглото на плода, сплесната отстрани, с остър гребен, светлокафява, лесно се отделя от месото. 

Ядката е сладка, със средно тегло 1 гр.

Плодовете издържат много добре на манипулация и транспорт. 
Подходящи са за механизирано прибиране. 
Могат да се съхраняват до седем дни. 

Те са много добра суровина за консервната промишленост. 
От тях се получават компоти и нектари с отлично качество.
КАЙСИИ
КАЙСИИ

  • Синя (Черна) Кайсия „СТЕНДЕСТО“

Срок на зреене: 1-10.VIII

Първия в България хибрид между синя слива и кайсия създаден в Институт по овощарство (ИО) в Пловдив. Кръстоската се казва "Стендесто", на името на родителите си - синя слива сорт "Стенлей" (майка) и кайсия - сорт "Модесто" (баща).

Сортът е одобрен от Изпълнителната агенция по селекция, апробация и семеконтрол (ИАСАС) през март 2013 година. Новият вид се ражда след 25- годишна селекция от екип учени.

Учени успяха да създадат нов ботанически вид – „Стендесто”. Става дума за българския отговор на популярния в САЩ плъмкот – хибрид между слива и кайсия. Нестандартната кръстоска, съчетаваща вкусовете и хранителните качества и на двата плода, е резултат от дългогодишните научни експерименти на екип от Института по овощарство в гр. Пловдив. Освен че е устойчив на болести, хибридът е с високо съдържание на захар и е много вкусен – твърдят познавачи. Първата партида с фиданки за засаждане ще бъде пусната на пазара следващата есен. Междувременно към необичайния плод вече проявяват интерес както търговци, така и селекционери от цяла Европа.

„Родители” на новия ботанически вид „Стендесто” са синята слива от сорта „Стенлей” и кайсията от сорта „Модесто”. Симпатичната кръстоска е наследила минералните вещества и витамините на своите първоизточници, така че освен вкусна, тя е и полезна. На външен вид плодът е тъмновиолетов и е с издължена форма, като сливата. Но пък целият е покрит с нежен мъх и е ароматен като кайсията. Дръвчетата раждат на третата или четвъртата година след засаждането им, а плодовете зреят в началото на август месец. Но най-интересното е, че сортът е получен против всички правила на генетиката! – не скрива гордостта си доц. Аргир Живондов – директор на Института по овощарство в Пловдив.

Обикновената синя слива има 48 хромозоми, а кайсията има само 16, т. е. едната има три пъти повече хромозоми от другата. При това положение според правилата на генетиката двата вида не би трябвало да подлежат на кръстоска.

Но на практика това се получава! И по този начин се поставя началото на нов ботанически вид в комбинация от двата вида. Впрочем подобни кръстоски се получават не само в лабораторни условия, понякога се срещат и в природата.
Новият вид е получен чрез класическия метод на т. нар. полова хибридизация, т.е. прашецът от кайсията се нанася върху близалцата на цветовете на сливата. „Стендесто” обаче не е генномодифициран! Изкуственото в случая е само процесът на опрашване. А иначе сливата сама „решава” дали да приеме полена на кайсията, или не.

А иначе предимството на „Стендесто” е неговата доказана устойчивост на опасната болест шарка – най-безмилостният вредител на сливата, а и на кайсията, който причинява сериозни финансови щети в селското стопанство. Новият плод е естествено имунизиран срещу тази напаст. За разлика от северноамериканския си побратим обаче „Стендесто” е по-дребничък, но затова пък е по-ароматен – твърдят от Института по овощарство в Пловдив. Освен това задокеанският е резултат на кръстоска между японска слива и кайсия. Всеки от тези плодове притежава по 16 хромозома, т. е. двата вида са напълно генетично съвместими, за разлика от нашенския „Стендесто”. Осъществен е по-трудния вариант! Кръстосват се по-дребничката европейска синя слива с кайсията, а между тях има сериозна хромозомна диспропорция!

Освен това нашенският плъмкот е по-вкусен и ароматен (ТОВА ВЕЧЕ Е ОТ ЛИЧЕН ОПИТ).

 При добре узрелите плодове съдържанието на захар в тях е около 17 на сто, благодарение на което „сладката кръстоска” е идеална за приготвянето на ракия – която пък неотменно присъства на българската трапеза.

От „Стендесто”, който се отличава с богатия си минерален и витаминозен състав, ще можем да си приготвяме апетитни мармалади, конфитюри и всевъзможни мусове. Очаква се новият плод да предизвика истински фурор на българския пазар, а защо не и на чуждия? 

Опрашители - синя слива Стенлей!
За подложка се използват Жълта Джанка или Обикновенна Силистренска Зарзала!