"Производство и търговия с Овощен и Лозов Посадъчен Материал - Висококачествена Продукция По ЕВРОПЕЙСКИ СТАНДАРТ"

КРУШИ

КРУШИ
Ранна на Моретитни
  • Срок на зреене 10-15.VII

  • Едри със средно тегло (165г), крушовидни, изравнени по-големина. Кожицата е тънка, много гладка, слабо мазна, светложълтеникава, в повечето случаи с красиво розовочервеникаво оцветяване по-огряваната страна. Плодовете са много красиви. Месото е белезникаво, без каменисти клетки, нежно, сочно, от типа на масловките, сладко, ароматично, с много добро качество.

    Опрашители:  Абат Фетел,  Д-р Жюл Гюйо,  Жифардова масловка, Пас Красан, Санта Мария. Добър опрашител.

    Беритбена зрелост плодовете придобиват през първото десетдневие на август. Издръжливостта им на превоз е добра. При хладилни условия могат да се съхраняват до шест седмици. Употребяват се предимно за консумация в прясно състояние. Приготвените от тях компоти са с отлично качество.

КРУШИ

  • Клапов Любимец

Срок на Зреене 10-15.VIII

Получен е от семеначе, произлязло от Горска красавица(вероятно опрашителят е Вилямова Масловка), в Dorchester, щата Масачузетс, САЩ, в 1830г.
Размножава се от 1860г. У нас е внесен след Освобождението.

Дървото е с добър растеж и достига големи размери. Короната е широкопирамидална. Пробудимостта на пъпките е добра, а разклоняемостта-много слаба. Цветовете имат повече венчелистчета - около 10. Цъфтежът е средно-късен.

В плододаване встъпва средно-рано и има много добра и редовна родовитост. Доста устойчив е на струпясване. Студоустойчивостта му на зимни студове е средна, а на повратни слаба. Чувствителен е на огнен пригор. Плодовете узряват през първата половина на Август; беритбата трябва да се извърши, когато кожицата им слабо избледнее. Те са едри, със средно тегло 190g., правилнокрушовидни, с къса шийка.

Кожицата е дебела, суха, резедаво- зелена в беритбена зрелост и зеленикаво-жълта в консумативна, с ярко малиновочервено оцветяване по огряваната страна.
Месото е почти бяло или лекожълтеникаво, нежно, приятно сладко-кисело, освежаващо, слабо ароматично, с много добро качество.

Плодовете имат добра транспортабилност само веднага след своевременна беритба. При обикновени условия се съхраняват около 10 дни, а в хладилници до 10-12седмици. При закъсняване на беритбата получават благородно гниене.
Освен за консумация в прясно състояние, те са подходящи и за преработка в компот.

За подложка е използвана ВА 29

КРУШИ

  • Вилямова Масловка /Williams/

Срок на зреене 15.VIII

Време на цъфтеж: Средно ранен (1 – 14 април)

Плодове: Много едри, със средно тегло (200г), продълговатокрушовидни. Те обикновено са по два или три заедно. Кожицата е тънка, нежна, гладка, при беритбена зрелост е светлозеленикава, а при консумативна лимоненожълта до восъчножълта със слабо зачервявяне по огряваната страна. Месото е бяло, кремаво (слонова кост), фино, сочно, топящо се, сладко, със силно изразен мискетов аромат и отлични вкусови качества.

Опрашители: Абат Фетел, Пас Красан, Д-р Жюл Гюйо, Жифардова масловка, Клапов любимец, Хардиева масловка. Добър опрашител.

Технологична характеристика: Вилямова масловка е изключително промишлен търговски сорт, който е еднакво подходящ както за преработка, така и за консумация в прясно състояние и е ненадминат до сега по технологичните си качества за приготвяне в компот. Отличен е и за нектар и сушене.

КРУШИ
  • Жифардова Масловка
Срок на зреене: около 20 юли - 10 август

Произход: Сортът е произлязъл от случайно семеначе в Анжер, Франция. У нас е внесен преди около 90 години. Основен стандартен сорт.

Aгробиологична характеристика: Дървото е умерено до силнорастящо. Образува широкопирамидална корона с увиснали клони, тънки, дълги, червеникави, разбъркано растящи леторасти и малки увиснали листа с тънки дръжки и големи прилистници. Пробудимостта на пъпките е добра, а разклоняемостта-задоволителна. Цъфтежът е ран. Сортът е добър опрашител. Опрашва се от Вилямова Масловка, Добра Луиза, Клапов Любимец и др. В плододаване встъпва среднорано и има много добра и почти редовна родовитост. Напада се слабо от струпясване. Листата са чувствителни на сиви петна и пригор. Чувствителен е на късни пролетни мразове. Към климата и почвата не проявява особени изисквания. Напоследък се установи че е силно чувствителен към недостига на бор в почвата. Плодовете узряват през втората половина на юли; добре е да се берат 2-3 дни преди консумативна зрелост. Те са под средно едри със средно тегло 85g., с удължено яйцевидно-крушовидна форма, сравнително изравнени по големина. Кожицата е тънка до средно дебела, гладка, жълто-зеленикава, с размити червено-кафяви петна откъм огряваната страна, с многобройни кафяви точки, зеленикав ореол и ръждавини около дръжката. Месото е бяло, дребнозърнесто, топящо се, сочно, сладко, слабо кисело, с приятен вкус и аромат и много добро качество.

Технологична характеристика: Своевременно обраните плодове имат добра транспортабилност. При обикновени условия се съхраняват 4-5 дни, а в хладилници – до 2 месеца. Използват се предимно за консумация в прясно състояние и по-малко за преработка в компот.

Растенията са на гол корен и е необходимо да бъдат засадени веднага или правилно съхранени!

СЪХРАНЕНИЕ - ДО МОМЕНТА НА ЗАСАЖДАНЕ
За да се запазят дръвчетата до момента на засаждане свежи, трябва да са правилно опаковани. След закупуване на посадъчен материал не забравяйте да ги опаковате. Напръскайте корените с вода, опаковайте с влажна материя (парче стар плат), поставете в найлон и завържете добре. Така опаковани, фиданките могат да се съхранят на хладно място до 3-5 дни без да има проблем от изсъхване.
КРУШИ
  • Макс Ред Бартлет /Червена Вилямова Масловка/
Срок на зреене: около 10 - 15 септември

Произход: По-известен като „Червен Уилямс“ или Червена Вилямова масловка, Макс Ред Бартлет е родственият брат на Уилямс, от който произлиза. Открити са през 1960 г. в САЩ като спонтанна мутация на Вилямова масловка. Патентовани са през 1956 г. и се отглеждат в Тихоокеанския северо-западен район и в по-хладните, северните страни.

Aгробиологична характеристика: Дървото е умерено до силнорастящо. Образува широкопирамидална корона с увиснали клони, тънки, дълги, червеникави, разбъркано растящи леторасти и малки увиснали листа с тънки дръжки и големи прилистници. Пробудимостта на пъпките е добра, а разклоняемостта-задоволителна. Цъфтежът е късен. Сортът е добър опрашител. Опрашва се от Вилямова Масловка, Пас Красан, Пакхамс Триумф и др. В плододаване встъпва среднорано и има много добра и почти редовна родовитост. Откроява се с висока устойчивост на струшяаване и пригор. Към климата и почвата не проявява особени изисквания.  Плодовете узряват през първата  половина на септември, като са сравнително дори на съхраняемост в хладилни условия. Те са със средно тегло 250-380g., с удължено яйцевидно-крушовидна форма, сравнително изравнени по големина. Кожицата е средно дебела, гладка, червена до кърваво червена, с многобройни бледо жълти точки. Месото е бяло, дребнозърнесто, топящо се, сочно, сладко, с приятен вкус и аромат и много добро качество.

Технологична характеристика: Своевременно обраните плодове имат добра транспортабилност. При обикновени условия се съхраняват 15 дни, а в хладилници – до 2 месеца. Използват се предимно за консумация в прясно състояние и за преработка в компот.

Растенията са на гол корен и е необходимо да бъдат засадени веднага или правилно съхранени!

СЪХРАНЕНИЕ - ДО МОМЕНТА НА ЗАСАЖДАНЕ
За да се запазят дръвчетата до момента на засаждане свежи, трябва да са правилно опаковани. След закупуване на посадъчен материал не забравяйте да ги опаковате. Напръскайте корените с вода, опаковайте с влажна материя (парче стар плат), поставете в найлон и завържете добре. Така опаковани, фиданките могат да се съхранят на хладно място до 3-5 дни без да има проблем от изсъхване.
КРУШИ

  • Санта Мария

Срок на Зреене 15.VIII

Италиански летен сорт круша. Дървото е умерено растящо. Отличава се с голяма родовитост. Плодовете притежават забележителна способност на издръжливост върху дървото. По време на годишният растеж, кората на дървото има кафеникаво-зелен цвят, който се бърка с този на сорта „Кристали”. Има добра поносимост с много от дюлевите подложки, които се използват и у нас.

ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПЛОДА

Плодовете са големи, лимонено-жълти с червена окраска, с лъскавина и ясно изразено краче. Плодовото месо е много сочно и сладко. Сортът е летен и узрява от 20 юли до средата на август. Опрашва се от сорта круши Добра Луиза и всички видове масловки.

Санта Мария е включен в списъка на Официалната сортова листа на Република България за 2009 година.

КРУШИ
  • Пас Красан
Срок на зреене: 30 септември - 10 октомври
Дърво: Слабо растящо, образува малка прибрана корона. Плододава главно на къси и на торбести клончета.Встъпва рано в плододаване.Има много добра и редовна родовитост. Стар френски сорт. Един от най-късно зреещите сортове и издръжлив на транспорт и съхранение. Получен от случайно семенче.
Цъфтеж: Средно късен. 
Опрашители: Жифардова масловка, Вилямова масловка и Хардиева масловка. 
Плодове: Едри до много едри ( 250-300 g ). Формата е тъпо крушовидна до почти кръгла, сплесната откъм чашката. Кожицата е дебела , грапава, зеленикаво жълта до матовожълта с раждавини или с едри ръждиви точки. Месото е бледо зеленикаво, нежно, полутопящо се, сочно, сладко, киселичко, леко тръпчиво, с приятен аромат. С отлично качество. 
Резистентност: Устойчив на струпясване, и добра на слънчев пригор. Изисква места, защитени от ветрове, с продължителна и топла есен. Проявява чувствителност към ниски зимни температури. Има добър афинитет към дюлевата подложка.
КРУШИ

  • Попска /Зимна/

Срок на зреене: 1-10 октомври.

Опрашители: Вилямова масловка, Пас красан, Клапов любимец. 

Произход: Франция. Разпространен е във всички страни, производителки на круши. У нас е най-разпространеният крушов сорт. Основен стандартен сорт.

Aгробиологична характеристика: Дървото е силнорастящо, голямо. Има добър афинитет с дюлева подложка. Най-подходящ за междинник. Короната е широкопирамидална, средно гъста. Скелетните клони излизат под остър ъгъл. Водачът има надмощие до цялостното изграждане на короната. Пробудимостта на пъпките и разклоняемостта са добри. Механичната здравина на клоните е слаба и те твърде често се чупят. Цъфтежът е средно-ран. Сортът е лош опрашител. Опрашва се от Вилямова Масловка, Жифардова Масловка, Пас Красан, Харденпонтова Масловка и Хардиева Масловка. Плододава редовно и почти винаги обилно. Чувствителността на струпясване е голяма. Страда от силните зимни студове и повратните пролетни мразове. Не е взискателен към почвата. Проявява добра сухоустойчивост. Плодовете придобиват беритбена зрелост в началото на октомври, а консумативна през ноември. Те са едри до много едри, със средно тегло 180-250g., удълженокрушовидни, доста еднообразни. Кожицата е дебела, гладка, зеленожълта до сламеножълта, със слаб руменец, многобройни точки и кафява линия по дължината на плода, омазнява се при съхраняване. Месото е белезникаво, с каменисти клетки, зърнесто, полутопящо се, сочно, слабо сладко, киселичко, без аромат, със задоволително до добро качество.
Технологична характеристика: С беритбата на плодовете не бива да се закъснява, защото голяма част от тях опадват. Плодовете издържат транспорт и манипулация. Съхраняват се много добре в обикновени плодохранилища-до декември-януари, а в хладилници- до февруари-март. Консумират се предимно в прясно състояние.