"Производство и търговия с Овощен и Лозов Посадъчен Материал - Висококачествена Продукция По ЕВРОПЕЙСКИ СТАНДАРТ"

ЛЕШНИК

ЛЕШНИК
  • Римски лешник

Плодовете са едри - около 2,7 g. Черупката е тънка, с по няколко бразди, светлокестенява. Ядката е една и изпълва добре черупката. Тя съставлява около 43-48% от масата на плодовете и съдържа около 67% мазнини. Плодовете се отделят лесно от чашката, узряват през втората половина на август. Използуват се за консумация в прясно състояние и за преработка. Храстите са силно растящи, встъпват рано в плододаване и плододават редовно и обилно. Цъфтежът е ран. Сортът е самобезплоден. Опрашва се от Бадемовиден и Ран Трапезундски.
ЛЕШНИК
  • Ран Трапезундски

Плодовете са едри, овални, със заострени върхове. Имат тънка черупката. Ядките са средно едри и изпълват плътно черупката. Кожицата им се отделя много леко. Ядката съставлява около 59% от масата на плодовете. Те узряват през втората половина на юли. Вкусовите им качества са много добри. Трудно се отделят от чашката. Консумират се в прясно състояние или се преработват. Храстите са средни по сила на растеж, рано встъпват в плододаване и плододават обилно. Средно подходящи са за едностъблено отглеждане. Цъфтежът им е ран. Сортът е самобезплоден.
Максимални добиви от лешниковите насаждения могат да се получат само на алувиалноливадни и богати почви. Подпочвения слой също трябва да бъде богат и пропусклив. Почви с плитко разположен карбонатен пласт са неподходящи за отглеждане на лешници. За останалите почвени типове лешникът може да се отглежда само при сигурно напояване.