"Производство и търговия с Овощен и Лозов Посадъчен Материал - Висококачествена Продукция По ЕВРОПЕЙСКИ СТАНДАРТ"

ПРАСКОВИ

ПРАСКОВИ
  • Роял Глори  зрее: 15-25 юли
Сортът е самофертилен.

Силно плодовито дръвче. Цъфтеж-нормален.

Плодът е голям с кълбовидна форма,напълно покрит с тъмно червено оцветяване,много примамлив. Месестата част е жълта, много плътна, с приятен вкус и аромат, много траен плод. Рано встъпва в плододаване, интензивно оцветяване (100 %) на плода дори и в вътрешната част на короната. Един от най-търсените сортове праскови на пазара.

За подложка се използва вегетативна JF (кръстоска м/у бадем и праскова)
ПРАСКОВИ
  • Редхейвън - зрее 15-20 юли 

Американски сорт. Един от най-разпостранените сортове у нас и в чужбина.
Дървото е умерено растящо, с широко разлята корона.

Цъфтежът е средноран и изобилен, а цветовете - звънчевидни и сравнително едри.

Устойчив е на зимни студове и сравнително добре понася понижението на температурата по време на цъфтеж.

Плодовете узряват в края на юли началото на август и са едри, кълбовидни.
Кожицата е сравнително дебела, лимоненожълта, покрита отчасти или изцяло с разнита и не много интензивночервена окраса, средно овласена.

Месото е нежно, топящо се, златистожълто, слабо червено около костилката, сочно, сладко, леко възкисело, с добро качество.

Костилката се отделя от месото.
Плодовете понасят на манипулация и транспорт и са пригодени за консумация в прясно състояние, преработка в компот, нектар и за замръзяване.

За подложка се използва вегетативна JF (кръстоска м/у бадем и праскова)
ПРАСКОВИ
  • Сорт : Плоска праскова
Срок на зреене: 25.VII -10.VIII
Произход: Прасковите са потомци на плоските сортове праскови, които са основен сорт за Китай. Оригиналният сорт плоска праскова е кръстен peento (в превод: плоска праскова). Прасковата е описана на първо място в Китайските писания през 1100 г. Търговци от BC Silk Road разпространяват прасковите към западния свят, където ботаници и дават ботаническо наименование, Prunus Persica. Плоските сортове праскови остават новост за Новия свят до 20-ти век. Други често срещани имена на тази праскова са - китайска праскова, Юпитер праскова, Сатурн праскова и най-известното "поничка". 
Дърво: Умерено растящо.
Цъфтеж: Средно ранен.
Опрашители: Самофертилен сорт.
Устойчивост: Има свойството да се задържа плода на дървото след презряване.
Тегло: 170,00 гр.
Плодове: Силно продуктивен сорт, наситен тъмночервен цвят на кожата. Както всички късни сортове плодовете успяват да уловят цялото слънцегреене на лятото и натрупват много захари. Смята се, че това е най-сладкият сорт от Китайските плоски прасковки с жълто месо. Сладостта се дължи на това, което се нарича ген мед, доминантен ген, който се намира във всички китайски сортове праскови. 
ПРАСКОВИ
  • НЕКТАГРАНД 4 - зрее в края на юли месец около 15-25 юли

Нек­таг­ранд 4 има сред­но ед­ри до ед­ри, къл­бо­вид­ни пло­до­ве с ос­но­вен жълт цвят, пок­рит почти из­ця­ло с лъс­ка­ва чер­ве­на ок­рас­ка. Ме­со­то е жъл­то, плът­но, с до­бър вкус, от­де­ля се от кос­тил­ка­та. Зрее през вто­ро­то де­сет­д­не­вие на юли и е под­хо­дя­ща за пряс­на кон­су­ма­ция и за пре­ра­бот­ка в со­ко­ве. По­на­ся ма­ни­пу­ла­ция и тран­с­порт.

За подложка се използва вегетативна JF (кръстоска м/у бадем и праскова)
ПРАСКОВИ
  • НЕКТАРИНА Фантазия - зрее около 10-15 август

Произход: Получен е чрез кръстосване на Голд Кинг от U. S. D. A. във Fresno, Калифорния, САЩ. У нас е внесен през 1974г., а размножаването му започва от 1977г. Основен стандартен сорт.

Aгробиологична характеристика: Дървото е умерено- до силно растящо, със сравнително голяма и добре обраснала кълбовидна корона. Плодните пъпки по смесените клонки са разположени гъсто. Листните жлези са бъбрековидни, а цветовете – розовидни. Цъфтежът е ран и изобилен. Самофертилен и родовит сорт. Чувствителен е на къдравост и брашнеста мана. Сравнително устойчив на ниски зимни температури. 


Плодовете узряват края на второто-началото на третото десетдневие на август около 12 дни преди Хале. Те са едри до много едри, със средно тегло около 200g., елипсовидни, почти симетрични. Някои плодове са изцяло червено обагрени. Месото е жълто, зачервено около костилката, с червени жилки, сочно, сладко. леко възкисело, с много добри качества. 

Плодовете са подходящи за консумация в свежо състояние. Пригодни са за преработка в сокове. Сравнително добре понасят манипулация и транспорт.


За подложка се използва вегетативна JF (кръстоска м/у бадем и праскова)

ПРАСКОВИ
  • Крестхейвън ( Cresthaven ) - зрее 20-30 август


Произход: Получен е от кръстосване на Kolhaven x Southhaven 309/S. H. 50 x Redhaven / в Саутхейвън, щата Мичиган, САЩ. Разпространява се от 1963г. У нас е внесен през 1972г., а рзмножаването му започва през 1977г. Основен стандартен сорт.


Aгробиологична характеристика: Цъфтежът е средно ран. Самофертилен, високопродуктивен сорт. Сравнително устойчив на зимни студове. 


Плодовете узряват в края на второто-началото на третото десетдневие на август, около една седмица преди сорта Хале. Те са едри, със средно тегло (160-180g)., кълбовидни, леко несиметрични поради по-силно развитие на коремната страна, с характерна издатина покрай коремния шев. Кожицата е средно дебела, жълта, препокрита с червена окраска, която обхваща 50- 70% от повърхността на плода, нанесена размито или на ивици, петна и точици, слабо овласена с фини власинки. Месото е меко, с нежни жилки, сочно, жълто, зачервено около костилката, умерено сладко, слабо възкиселичко, добро на вкус.


За подложка се използва вегетативна JF (кръстоска м/у бадем и праскова)

ПРАСКОВИ
  • Глоухейвън зрее 10 - 18  август      

Дървото е умерено растящо, с широко отворена, кълбовидна корона, с много добра родовитост. Жлезите са бъбрековидни, а цветовете са звънчевидни. Сортът е средно устойчив на пролетни застудявания и устойчив на зимни студове. Цъфтежът е средно ранен. Беритбената зрялост настъпва около средата на август. Плодовете са едри с тегло около 170-190 г. , кълбовидни, симетрични. Кожицата е жълта, в по-голямата си част покрита с размит или на ивици и петна интензивно червен цвят, слабо овласена. Месото е златистожълто, слабо зачервено около костилката, сочно, сладко - добро на вкус. Костилката се отделя от месото.

Самофертилен сорт. Има много добра и постоянна родовитост. 

Технологична характеристика: Плодовете са пригодни за консумация в прясно състояние, но са пригодни и за преработка в компот, нектар и замразяване. Устойчиви са на покафеняване, манипулация и транспорт.

За подложка се използва вегетативна JF (кръстоска м/у бадем и праскова)
ПРАСКОВИ
  • Елегант Лейди - зрее около средата на август месец 10-15.VIII
Американски сорт. 

Дървото е с умерен растеж и добра родовитост. 
Плодовете са средно едри, с кръгла или леко оална форма. 
Кожицата е жълта, с интензивно зачервяване. 
Месото е плътно, сочно, много сладко, със специфичен вкус. 
Костилката се отделя лесно. 
Зреенето е в края на август (20.08 -30.08). 
Подходящи са за транспорт и манипулация.
За подложка се използва вегетативна JF (кръстоска м/у бадем и праскова)
ПРАСКОВИ
  • ХАЛЕ - зрее около 25 август до 5-10 септември
Произход: Случайно семеначе, препдолага се че е от Елберта, намерено в South Glastonbury, щата Кънектикът, САЩ. Разпространява се от 1912г. Един от най- популярните и широко разпространявани сортове в световен мащаб. У нас е внесен през 1929г. и доскоро бе много разпространен.
Дървото е умеренорастящо, с кълбовидна корона. Клоните са добре гарнирани с обрастваща дървесина. Листните жлези са едри, бъбрековидни. Цветовете са звънчевидни, дребни. Цъфтежът е средно ран. Мъжкостерилен сорт. Добре се опрашва от Елберта. Има много добра родовитост. Чувствителен е на къдравост. Дървесината и пъпките са по-студоустойчиви, отколокото на Елберта, но все пак студоустойчивостта му не е висока. 
Плодовете узряват края на август-началото на септември, 2-3 дни след Елберта. Те са много едри, със средно тегло 200g., кълбовидни, правилни, симетрични. Месото е жълто, финозърнесто, около костилката червено, сочно, сладко, донякъде освежаващо, с много добро качество, отделящо се от костилката.

За подложка се използва вегетативна JF (кръстоска м/у бадем и праскова)
ПРАСКОВИ
  • ФАЕТ - зрее в края на август до 10-ти септември
У нас е познат като подобрен сорт на Халето.
Произход: Американски сорт внесен у нас през 1970г.
Aгробиологична характеристика: Дървото е силнорастящо, с голяма корона ;много родовито. Цъфтежът е средноран и обилен. Самофертилен сорт. Плодовете узряват между 27 август и 5 септември, около 32 дена след Редхейвън. Плодовете са едри, със средно тегло 170-180 g., кълбовидни, симетрични, жълти, препокрити почти изцяло с размита червена окраска. Месото е жълто, зачервено около костилката, умерено плътно, с приятен вкус, отделящо се от костилката.
За подложка се използва вегетативна JF (кръстоска м/у бадем и праскова)
ПРАСКОВИ
  • Тарде Бел /Съмърсет/
Дата на зреене: 20-30 септември   

(Зрее заедно със сорт Съмърсет)
Опрашители:  Сортът е самофертилен.
Интензивно оцветяване на плода. Издръжлив на транспорт. Доста търсен на пазара.