Дървото е средно до силнорастящо, с пирамидална до широкопирамидална, средно гъста корона. Цъфтежът е средно ран. Добри опрашители са Ранна Черна Едра, Наполеон, Хеделфингенска, Ван, Райниер, Старкинг харди джайънт и Ърли Ривърс. Образува кръстосана несъвместима група с Бигаро Моро. В плододаване всъпва 4 години след засаждането, има умерена до добра родовитост. Студоустойчивостта му е под средна, показва известна чувствителност към късните пролетни мразове. Слабо чувствителен е на сачмянка и на ранно кафяво гниене, толерантен на някои вирусни болести, много силно чувствителен на цилиндроспориоза. Устойчив на монолия. При валежи по време на зреенето плодовете се напукват много. Изисква месторастения с добър въздушен дренаж, леки и богати почви.
Плодовете узряват през третото десетдневие на май-началото на юни. Те са едри (със средно тегло 7,4 гр.), широкосърцевидни, слабо сплеснати, с тъп връх. Коремната страна е леко издута, коремният шев не личи. Дръжката е къса. Гръбната страна е широка плитка бразда. Кожицата е дебела, тъмночервена, с гланц. Месото е тъмночервено, плътно, хрупкаво,сочно, сладко, слабо кисело, с отлично качество. Дръжката е средно дълга. Сокът е червен. Костилката е средно едра, широкояйцевидна, гладка, отделя се от месото.
Плодовете са издръжливи на манипулация и транспорт. Използват се главно за прясна консумация. Могат да се берат механизирано.
За подложка се използва Махалебка или Вишна!
За подложка се използва Махалебка или Вишна!
Дървото е средно до умерено растящо. Короната е кълбовидна, ажурна. Цъфтежът е средно ран до полукъсен. Опрашва се от сортовете Наполеон, Ван и др. В плододаване встъпва четири-пет години след засаждането и има добра родовитост. Студоустойчивостта му е добра. Не е особено взискателен към почвените условия. Подходяща подложка е махалебката.
Плодовете узряват края на май - началото на юни. Те са средно едри до едри (със средно тегло 5 гр.), широкосърцевидни, слабо сплеснати откъм гръбната страна. Коремният шев е добре изразен като по-тъмна линия. Кожицата е тъмночервена, лъскава. Месото е хрупкаво, червено, умерено сочно, сладко, слабо кисело и ароматично, с много добро качество. Костилката е средно едра, яйцевидна, почти гладка, полуотделяща се от месото.
Плодовете издържат добре на транспорт и временно съхранение (3-4 дни). Подхождат за механизирана беритба. Отлични са за компот и за сок, могат да се замразяват.
За подложка се изпозва махалебка или вишна!
За подложка се използва Махалебка или Вишна!
Американски къснозреещ сорт череша. Получен е от семеначе от свободно опрашване на сорта Republican в щата Орегон, САЩ, намерено от Seth Leweiling в Milkwakee през 1875 г. У нас е внесен през 1958 г. Основен стандартен сорт със значително разпространение.
Дървото е умеренорастящо, с широкопирамидална ажурна корона. Цъфтежът е средно ран. Опрашват се взаимно с Ван, Райниер, Сам. Интерстерилен е с Ламберт, Ламберт компакт, Наполеон, Император Францис, Стар, Охридска. Има умерена до добра родовитост. Много силно чувствителен е на цилиндроспориоза. Чувствителен е на зимни и повратни студове и на късни пролетни мразове. При продължителни валежи по време на зреенето плодовете се напукват. Изисква средно дълбоки плодородни почви и месторастения с добър въздушен дренаж. Подходяща подложка е махалебката.
Плодовете са едри (със средно тегло 13-15 гр.), широкосърцевидни, със заоблен връх. Кожицата е дебела, гланцова, тъмночервена, красива, с многобройни надлъжни подкожни точици. Месото е червено, плътно, сочно, сладко-кисело, с тъмночервен сок и много добро до отлично качество. Дръжката е средно дълга. Костилката е почти едра, удълженояйцевидна, гладка, отделяща се от месото. Плодовете са подходящи за механизирана беритба, имат добра издръжливост на манипулация и транспорт и са много добра търговска стока. Пригодни са и за преработка в компоти.
Предполага се, че е хибрид от комбинацията Наполеон x Black Heart, отгледан от Lewelling в щата Орегон около 1848г. Разпространен е в Сащ, В щатите Калифорния, Орегон и някои европейски страни. У нас е внесен през 1960г. Основен стандартен сорт.
Дървото е средно силнорастящо, с широкопирамидална корона и доминиращо положение на водача. Клоните са гарнирани много добре с майски букетчета. Сортът има задоволителна до добра студоустойчивост, но показва чувствителност към повратните мразове и късните пролетни студове. Цъфтежът е късен. Опрашват се взаимно с Козерска и Гермерсдорска. Интерстерилен е с Бинг и Наполеон. Започва да плододава средно рано, родовитостта му е умерена до добра, редовна. Много силно чувствителен е на цилиндроспориоза. Изисква глинесто-песъчливи топли почви и месторастения с добър въздушен дренаж. При продължителни валежи по време на зреенето плодовете се напукват. Те са едри със средно тегло 12-15g, с красива широкосърцевидна до удълженосърцевидна форма и заоблен връх. Коремната страна е слабо издута, а коремният шев ясно очертана по-тъмночервена линия. Гръбната страна е издута откъм дръжчената ямичка и е с плика бразда. Кожицата е дебела, гланцова, тъмночевена до виненочервена, с тъмночервени петна, със слаб черен оттенък и многобройни дребни подкожни точици. Месото е плътно, хрупкаво, розовочервено, сочно, сладко, слабо кисело, с много добро до отлично мачество. Сокът е тъмночервен. Плодовете са подходящи за механизирана беритба. Имат добра издръжливост на манипулация и транспорт и добра съхраняема способност. Пригодни са за преработка в компоти.
За подложка се използва Махалебка или Вишна!
Плодове на бялата череша са подходящи за директна консумация и конфитюри.
Срок на зреене : 05-10 юли.
Сравнително утойчив е на зимни студове. Плодните пъпки са с много добра устойчивост на късни, повратни, пролетни студове.
Плодовете са средно едри, с широко сърцевидна до кълбовидна форма.
Месото е сочно, сладко, с безцветен сок и много добро качество.
Костилката се дели лесно.
Плодовете са подходящи за прясна консумация, преработка и консервиране.
За подложка се използва Махалебка или Вишна!
Турски сорт, внесен в България по времето на министъра на земеделието Мехмед Дикме. Това са т.нар. череши гиганти със средно тегло надвишаващо 18г.
Наречени шеговито "черешите Дикме", те жънат успехи и се разпространяват изключително бързо и виреят изключително успешно на територията на почти цялата страна. Зирад 51 е прогресивен сорт и надхвърля очакваният добив спрямо нововнесените сортове като Ърли Лори, Суитхарт, Трагана, Феровия, Лапинс, Кордия и Маргит.
Дървото е бързо растящо и образува голяма закръглена корона. Плододва редовно и много добре. Плодът е доста едър, понякога даже много едър, сърцевиден, малко сплеснат по коремната и тръбната страна. Коремният шев е ясно изразен.
Плодовата кожица е розовочервена, а откъм слънчевата страна - яркочервена. Месото е светложълто, сочно, хрупкаво, сладко и приятно възкисело, с превъзходен вкус.
Плодовият сок е безцветен. Костилката е сравнително едра и се отделя от месото. Плодовете от този сорт череши са отлични за консумация в прясно състояние и за преработка. Издържат на дълъг транспорт.
За подложка се използва Махалебка или Вишна!